W każdym gospodarstwie domowym powstają tzw. odpady problemowe, które ze względu na swoje rozmiary lub właściwości nie mogą być umieszczone w pojemnikach i kontenerach przeznaczonych na zmieszane odpady komunalne.
Do odpadów takich należą m.in.:
Na terenie Świdnicy działa Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Metalowców 4 (siedziba Zakładu Oczyszczania Miasta).
PSZOK jest czynny:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do godziny 17:00,
w soboty od godziny 10:00 do 14:00, poza dniami ustawowo wolnymi od pracy
Nr tel. 885-066-505
Do punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przyjmowane są niżej wymienione odpady od właścicieli nieruchomości zamieszkałych:
Odpady do PSZOK przyjmowane są w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bez żadnych dodatkowych opłat.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to po prostu wszystkie urządzenia, które działały kiedyś na prąd lub na baterie, lecz zostały zepsute. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to również wszystkie urządzenia działające na prąd lub na baterie, których posiadacz chce się pozbyć.
Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają substancje niebezpieczne dla ludzi i środowiska, dlatego też muszą być selektywnie zbierane i oddawane do recyklingu, odzysku lub unieszkodliwienia specjalistycznym firmom.
Do zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zaliczamy:
Szczegółowy wykaz sprzętów w każdej z ww. grup zawiera załącznik nr 1 do ustawy o zużyty sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Wykaz ten stanowi listę otwartą, co oznacza, że jeżeli danego sprzętu nie można jednoznacznie przyporządkować w ramach danej grupy, to należy go sklasyfikować jako "pozostały sprzęt" z danej grupy.
Co zrobić z elektrośmieciami?
Mieszkańcy Świdnicy zobowiązani są przekazywać elektrośmieci podmiotom zbierającym lub odbierającym taki sprzęt, czyli:
Wykaz firm zbierających na terenie Świdnicy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (plik pdf).
Odpady budowlane i remontowe, czyli gruz, ceramika sanitarna, stolarka okienna i drzwiowa itp. to odpady, których nie można umieszczać w pojemnikach na zmieszane odpady komunalne - odpady te mogą poważnie uszkodzić samochody do odbierania odpadów zmieszanych (śmieciarki).
Każdy, kto przeprowadza w swoim mieszkaniu lub w domu remont musi zadbać o to, aby wyposażyć swoją nieruchomość na czas remontu w specjalistyczny kontener na odpady budowlane. Kontener taki oraz odbiór odpadów może zapewnić niemal każda firma prowadząca działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Sfinansowanie usługi podstawienia kontenera na odpady oraz odbioru tych odpadów należy do właściciela nieruchomości.
Jeżeli jednak zakres remontu jest niewielki - właściciel nieruchomości może nieodpłatnie oddać odpady budowlanego do PSZOK. Transport odpadów do PSZOK należy wykonać we własnym zakresie.
Przeterminowane leki to odpady niebezpieczne, które mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, a wyrzucone do pojemnika na zmieszane odpady lub do kanalizacji stanowią także poważne zagrożenia dla środowiska. Dlatego niepotrzebne lub przeterminowane leki z domowych apteczek należy wyrzucić do specjalnych pojemników ustawionych w aptekach. Taki sposób pozbywania się przeterminowanych lub niepotrzebnych leków jest gwarancją, że zostaną one unieszkodliwione w bezpieczny sposób.
Do pojemników na przeterminowane leki należy wrzucać: leki w postaci tabletek, drażetek, ampułek, maści, proszków, syropów, oraz krople i roztwory zamknięte w szczelnych opakowaniach.
Do pojemników na przeterminowane leki nie należy wrzucać: używanych igieł i strzykawek oraz termometrów.
Wykaz aptek, w których znajdują się pojemniki na przeterminowane leki:
Zużyte opony to odpady, które podlegają całkowitemu zakazowi składowania na wysypiskach odpadów. Rozkład mieszanek gumowych stosowanych do produkcji opon w środowisku naturalnym trwa ponad 100 lat. Z tych też powodów nie należy zużytych opon wyrzucać do zmieszanych odpadów komunalnych, ani tym bardziej do rowów, lasów czy na łąki.
Zużyte opony są bardzo cennym surowcem wtórnym - dzięki wysokiej kaloryczności mogą być stosowane jako paliwo alternatywne lub mogą być poddane recyklingowi materiałowemu, dzięki czemu mogą otrzymać "drugie życie", np. w postaci dywaników samochodowych, mat gumowych lub nawierzchni placów zabaw.
Jak więc pozbyć się zużytych opon?
Najprostszym sposobem jest pozostawienie starych, zużytych opon w zakładzie wulkanizacyjnym - obecnie większość takich zakładów odbiera od swoich klientów takie opony za darmo, np. podczas zmiany opon lub naprawy. Zużyte opony można oddać nieodpłatnie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów, jak również wystawić zgodnie z harmonogramem przy pojemniku na odpady komunalne zmieszane podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych tzw. "wystawek".
Pamiętaj!
Opony mogą być spalane tylko i wyłącznie w specjalnie przystosowanych do tego celu piecach, w których osiągana jest bardzo wysoka temperatura spalania. Nigdy nie pal opon w piecu domowym lub w ognisku - po pierwsze możesz spowodować uszkodzenia pieca, a po drugie - podczas spalania opon w niskich temperaturach, jakie osiągają piece domowe, wydzielają się toksyczne i rakotwórcze substancje chemiczne. Nie truj siebie, swoich bliskich i swojego otoczenia!